Photo Gallery
Slides
About the Conference
Conference Information
History
Scientific program
Schedule
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Tuesday, August 21th
08.30-09.50
Plenary
chair J. Malek
08.30-09.10
K. R. Rajagopal:
Thermodynamics of Materials Undergoing Dissipative ...
09.10-09.50
M. J. Gander:
Discrete Schwarz Methods - Discretizations of Continuous ...
09.50-10.20
Coffee – Tea
10.20-12.20
Plenary
chair D. Szyld
10.20-11.00
E. Tyrtyshnikov:
Tensor Approximation by Matrix Techniques
11.00-11.40
M. Embree:
Potential Theory and Practical Aspects of the Solution of ...
11.40-12.20
L. Elden:
Computing a Low-Rank Approximation of a Tensor
12.20-15.20
Lunch and Break
15.20-16.20
Parallel 1
chair H. Voss
15.20-15.50
K. Schreiber:
A Counterexample for Characterizing Invariant Subspaces ...
15.50-16.20
I. Panayotov:
Ritz Values of Hermitian Matrices
15.20-16.20
Parallel 2
chair K. R. Rajagopal
15.20-15.50
J. Malek:
Mathematical Analysis and Computational Simulations for Flows ...
15.50-16.20
M. Madlik:
Numerical Simulation of 3D Fluid-Structure Interaction
15.20-16.20
Parallel 3
chair M. Vlcek
15.20-15.50
R. Kucera:
An Algorithm for Solution of Non-Symmetric Saddle-Point ...
15.50-16.20
S. Kunis:
Computing Sparse Solutions of Underdetermined Structured ...
16.20-16.50
Coffee – Tea
16.50-18.50
Parallel 1
chair H. Schwetlick
16.50-17.20
B. Plestenjak:
Harmonic Rayleigh-Ritz for the Multiparameter Eigenvalue ...
17.20-17.50
J.-P. M. Zemke:
Eigenpair Extraction Using Krylov Subspaces
17.50-18.20
W. Wuelling:
Intervals, Tridiagonal Matrices and the Lanczos Method
18.20-18.50
C. Schroeder:
Using URV--Decompositions to Solve Palindromic and even ...
16.50-18.50
Parallel 2
chair M. Gander
16.50-17.20
J. Hron:
A FEM/Multigrid Solver for Monolithic ALE Formulation of Fluid- ...
17.20-17.50
V. Kucera:
The Discontinuous Galerkin Method for the Compressible ...
17.50-18.20
P. Birken:
Updating Preconditioners for Sequences from Compressible Flow
18.20-18.50
S. Qamar:
Numerical Solutions of Population Balances in Particulate Systems
16.50-18.50
Parallel 3
chair A. Spence
16.50-17.20
A. Greenbaum:
Upper and Lower Bounds on the Norms of Functions ...
17.20-17.50
A. Dax:
Orthogonalization via Deflation - A Minimum Norm Approach for ...
17.50-18.20
G. Oksa:
On a Parallel Implementation of the One-Sided Block Jacobi SVD ...
18.20-18.50
D. Noutsos:
On Stein-Rosenberg Type Theorems for Nonnegative Splittings
19.00-20.30
Dinner
20.30-22.00
Posters
General Information
First Announcement (pdf)
Title Page
Participation
Scientific Program
Documents in pdf
Travel Information
Accommodation in Prague
Hotel Sklar
Conference Venue
Tips for a trip
Registration (closed)
Abstract Submission
Fees and Payment
Conference Deadlines
Scientific Program (pdf)
Book of Abstracts (pdf)
Chartered Buses from Prague to Harrachov
Chartered Buses from Harrachov to Prague
Prague public transport
Individual Arrival by Car
Individual Arrival by Bus
How to contact local organizers
Conference Milovy 2002
Conference Milovy 1997
About Milovy 2002
Organizing Comittee
Program
Participants
List of talks
Web Album
About Milovy 1997
Organizing Comittee
Program
Participants
List of talks